سلام رِفیق!!
پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی شماره یک ساری، امام محمد باقر (ع)

جولان سایت‌های همسریابی در سایه سکوت

1391/06/23

نویسنده: امیر حسن پور |

پسر خجالت‌زده، گونه‌هایش گل انداخته بود و دختر با اجاز‌ه والدین با سینی چای وارد اتاق می‌شود. شاید فقط در لحظه‌ برداشتن چای آن هم برای لحظه‌ای كوتاه، چشم‌هایشان به هم دوخته می‌شد. سرنوشت‌ها در پس انتخاب والدین به هم گره خورده بود، پسران به موقع پدر می‌شدند و دختران چه زودتر از این روزها، با مرد سوار بر اسب سفید آرزوهایشان همراه می‌شدند.

به گزارش ایسنا، انواع دوستی‌های قبل از ازدواج و پیدایش فضای مجازی روز به روزعامل پوست اندازی نسل قبلی و پیدایش نسلی شد كه به دنبال همسر آینده خود در كوچه پس كوچه‌های سایت‌های همسریابی، تاس بخت و اقبال خود را به بالا پرتاب می‌كنند تا شاید هنگامی كه بر زمین می‌نشیند جفت شش بیاید.

اما آشنایی‌هایی كه در محیط‌های مجازی مانند چت روم‌ها، فیس بوك و سایت‌های همسریابی صورت می‌پذیرد تا چه میزان می‌تواند بنیان‌های یك ارتباط درست و زمینه‌های تشكیل یك زندگی مستحكم را رقم بزند؟

 بهرام بیات، جامعه شناس و استاد دانشگاه در مورد فعالیت‌ سایت‌های همسریابی معتقد است: سایت‌های همسریابی با روش‌های نوین تبلیغاتی، با تاكید بر ویژگی‌های روان شناختی، زیبایی شناختی و ... نیازها و تمایلات نسل جدید كه عموما نیازهای جنسی است را درك كرده‌اند و خیل عظیمی از افراد را به فضای خود وارد می‌كنند.

هرچند عموم كارشناسان نگاه مثبتی به پیدایش سایت‌های همسریابی دارند؛ اما شرایط این سایت‌ها را در حال حاضر اصلا قانون مند و قابل اعتماد نمی‌دانند و وجود هویت‌های جعلی و غیر واقعی را در این سایت‌ها بسیار خطر آفرین می‌دانند.

عزیزاله تاجیك اسماعیلی – نایب رییس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران – با تاكید بر اینكه سایت‌های همسریابی یك ابزار كمكی در فرآیند ازدواج است، می‌گوید: هیچ تضمینی برای صحیح بودن هویت افراد در سایت‌های همسریابی وجود ندارد و تعاملی كه در این فضا صورت می‌پذیرد اصلا قابل اعتماد نیست.

وی ادامه می‌دهد: به عنوان یك فرد فعال و كنشگر وقتی وارد این فضای مجازی می‌شوید با هر تعداد هویتی می‌توانید خود را معرفی كنید و به هیچ وجه نمی‌توان تشخیص داد اطلاعات این اشخاص درست یا نادرست است و برای جذب دیگران می‌تواند از خود یك موجود واهی كه دارای ایده آل و امكانات بسیار است بسازد.

دبیر كل جامعه فاطمیون نیز از سایت‌های همسریابی بیشتر برای دوست یابی یاد می‌كند و می‌افزاید: افراد با چت كردن، با یكدیگر دوست می‌شوند و سرانجام این روابط، معمولا ازدواج نیست.

به گفته طاهره رحیمی ازدواج مهمتر از آن است كه افراد بدون مطالعه كافی و ندیده و نشناخته تنها بر اساس ارتباط خود در سایت‌های همسریابی بخواهند به آن بپردازند، از سوی دیگر نیزهرچقدر به سمت مدرنیته شدن پیش برویم روابط انسان‌ها كمتر و در نتیجه شناخت آنان از یكدیگر كاهش می‌یابد، بنابراین شاید بتوان با بسترسازی مناسب در آینده از سایت‌های همسریابی به منظور ازدواج جوانان استفاده كرد.

بیات نیز در عین حال كه سایت‌های همسریابی را ظرفیتی می‌داند كه می‌تواند جوابگوی نیازهای جوانان در زمینه ازدواج باشد، اظهار می‌كند: عدم ورود دولت و سیستم‌های نظارتی برای كنترل سایت‌های همسریابی عامل گسترش روز افزن این سایت‌هاست.

مجوز نداشتن فعالیت این سایت‌ها بارها توسط نهادهای متولی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت ورزش و جوانان اعلام شده است، اما مهم این است كه این سایت‌ها همچنان به صورت علنی در فضای مجازی در حال فعالیت و عضو گیری هستند و هیچ گونه نظارتی توسط هیچ نهادی انجام نمی‌گیرد و انتشار اخبارهای مختلف كلاهبرداری و تجاوز در قالب سایت‌های همسریابی نیز نتوانسته سكوت مسئولان در این باره را بشكند و ضرورت ساماندهی این سایت‌ها را به صورت عملی در دستوركار قرار دهند.

سایت همسریابی

انتشار شماره‌های حساب بانكی در سایت‌‌های همسریابی برای پرداخت مبالغ متفاوت و بعضا كلان به اقتضای میزان اشتراك مدت زمان عضویت از سوی افرادی كه می‌خواهند در این سایت‌ها به صورت دائم عضو شوند و با افراد مدنظر ملاقات كنند، این تصور كه شناسایی و ردیابی صاحبان سایت‌ها غیرممكن است را باطل می‌كند و این پرسش را در ذهن ایجاد می‌كند كه علت عدم برخورد یا ساماندهی و نظارت بر فعالان این عرصه توسط نهادهای مسئول چیست؟

به گزارش ایسنا، عضویت عادی در این سایت‌ها به صورت رایگان ممكن است، اما برای عضویت دائم در برخی از این سایت‌ها بسته به مدت زمان اشتراك مبالغی از ۱۲ هزار تومان طی ۳ ماه تا ۳۶ هزار تومان در یك سال باید پرداخت شود.

بیات در این باره عنوان می‌كند: دستگاه‌های اطلاعاتی، قضایی و پلیس با توجه به اینكه شماره حساب موسسان این سایت‌ها در شعبه‌های بانك‌های داخلی است می‌توانند كمتر از ۴۸ ساعت جلوی فعالیت آنها را بگیرند.

وی تصریح می‌كند: نهادهای متولی دوست دارند كه این سایت‌ها باشند ولی جرات و جسارت بر عهده گرفتن مسئولیت آن را ندارند.

دبیر كل جامعه فاطمیون نیزبه نقش دولت در زمینه نظارت بر سایت‌های همسریابی، اشاره و اظهار می‌كند: لازم است دولت برسایت‌های همسریابی نظارت كند و امكان سوءاستفاده از آن‌ها را كاهش دهد تا جوانان با اطمینان بیشتری بتوانند به عضویت این سایت‌ها در بیایند.

محمد كاظم توكلی – روان شناس اجتماعی – هم با تاكید بر ضرورت ورود نهادهای متولی در امر مجوز دهی، نظارت و ساماندهی سایت‌های همسریابی بیان می‌كند: فعالیت این سایت‌ها در حالی كه هیچگونه نظارتی وجود ندارد تنها عرصه را برای حضور افراد سودجو باز می‌كند و در این میان ممكن است بازی‌های كثیفی در این سایت‌ها اتفاق بیفتد و جوانان مورد سوء استفاده‌های احساسی، عاطفی و مالی قرار گیرند.

توكلی نفی و نادیده گرفتن سایت‌های همسریابی را اشتباه و نادرست می‌داند و در ادامه می‌افزاید: پیرایش سایت‌های همسریابی به راهی واقعی برای ازدواج در دنیای مدرن و عصر اینترنت و فضای مجازی تبدیل شده است.

بیات نیز می‌گوید: می‌توان با ساماندهی، نظارت و كنترل سایت‌های همسریابی توسط نهادهای متولی از این راهكار و شیوه‌ی جدید نهایت استفاده را برد.

ورود و عضویت افراد به سایت‌های همسریابی در حالی كه خود این افراد نیز می‌دانند بسیاری از هویت‌ها در این سایت‌ها جعلی و ساختگی است بسیار قابل تامل است. مكالمه‌هایی كه غالبا با اتهام دروغ گویی و با عدم اعتماد به طرف مقابل شكل می‌گیرد.

راه كار برخورد با این سایت‌ها طبق نظر تاجیك اسماعیلی این است كه باید به جای نگاه امنیتی، نگاه فرهنگی به فعالیت این سایت‌ها داشت و فیلترینگ راه كار مناسبی نیست.

فریده حمیدی – روان شناس و استادیار دانشگاه – راه اندازی سایت‌های بومی و داخلی متناسب با فرهنگ ایرانی و نیاز جوانان را ضرورتی اجتناب ناپذیر می‌داند.

وی همچنین معتقد است: باید افراد در سنین مختلف مهارت هایی پیدا كند كه با ورود به هرگونه سایت و محیط مجازی دچار خود باختگی نشوند.

دبیر كل جامعه فاطمیون نیزبا اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در زمینه استفاده از سایت‌های همسریابی می‌گوید: لازم است رسانه‌ها در زمینه پذیرش و قبول چنین شیوه‌هایی برای همسریابی فعالیت كنند.

حمیدی در پایان مهارت‌های ارتباط موثر، روابط بین فردی، خودشناسی، دگرشناسی و ... در عدم خودباختگی افراد در ورود به سایت‌های همسریابی و سایر محیط‌های مجازی موثر دانسته و می‌گوید: تا زمانی كه مهارت‌های لازم برای شناخت این چنین فضاهایی به افراد آموزش داده نشود شاهد خطاها و آسیب‌های فردی زیادی خواهیم بود و به دلیل نظارت كمی كه انجام می‌گیرد روز به روز شاهد قربانی‌های بیشتری خواهیم بود.

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic