سلام رِفیق!!
پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی شماره یک ساری، امام محمد باقر (ع)

کاندیدای ریاست‌جمهوری نمی‌شوم

1391/08/15

نویسنده: احمد علی ابراهیمی | طبقه بندی:كانون خبرنگاران، گروه نشریات، گروه تبلیغات، دیگر، 


رییس دانشگاه آزاد درباره زمان جذب دانشجوی بدون کنکور در مقطع کار‌شناسی این دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد آمادگی خود را برای جذب دانشجوی بدون کنکور اعلام کرده‌ است و در حال حاضر نیز فضا برای این امر فراهم است، بنابراین به دنبال این هستیم که در بهمن‌ماه ۹۱ یا مهر ۹۲ در بیش از ۸۰ درصد رشته‌ها بویژه در کار‌شناسی ناپیوسته آزمون را حذف کنیم.


ایسنا: فرهاد دانشجو در نشست خبری حاشیه نخستین اجلاس سراسری بانوان فرهیخته دانشگاه آزاد که در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، با بیان اینکه طی ۴سال گذشته کمیته بازنگری علوم انسانی در وزارت علوم تشکیل شده است، اظهار کرد: ‌ در معاونت آموزشی دانشگاه آزاد نیز کمیته‌ای برای بازنگری علوم انسانی تشکیل شده است ولی می‌خواهیم کار موازی با وزارت علوم انجام ندهیم.

برخورد انضباطی با اساتید سکولار در دانشگاه آزاد

دانشجو در پاسخ به سؤالی درباره وجود اساتید سکولار در دانشگاه آزاد گفت: در مسائل فرهنگی اکثر اساتید از خطوط قرمزی که بدان معتقدیم، با ما هم عقیده هستند، اما در روش‌ها یا بینش‌ها ممکن است ایراداتی وجود داشته باشد که این طبیعت یک جامعه آزاد است، با این حال اگر افرادی را پیدا کنیم که سکولار باشند و بخواهند از کلاس و درس برای تبلیغ استفاده کنند باید طبق قانون به کمیته انضباطی معرفی شوند و برخورد انضباطی شوند که تعدادشان خیلی کم است شاید در این مدت مسئولیت بنده یک مورد بیشتر نبوده باشد.

زمان فعلی زمان مناسبی برای تحقیق و تفحص از دانشگاه نیست

دانشجو در خصوص سرانجام تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد نیز تصریح کرد: ‌بحث تحقیق و تفحص از زمان مدیریت ۳۰ ساله گذشته دانشگاه آزاد مطرح است در این زمینه باید دو موضوع را از یکدیگر تفکیک کنیم. اول اینکه اگر قانون به مجلس اجازه چنین کاری را می‌دهد و اگر مجلس این حق را دارد و تصویب کند ما قطعاً‌ با آن‌ها همراهی خواهیم کرد چرا که رعایت قانون یک شرط فرهیختگی است اما مساله دوم این است که آیا این زمان، زمان مناسبی برای تحقیق و تفحص است؟

وی افزود: با توجه به تغییر ریاست این دانشگاه بهتر نبود که همه برای پیشبرد اهداف دانشگاه آزاد به ریاست جدید این دانشگاه کمک می‌کردند؛ مجلس در این رابطه با ما وارد مذاکره رسمی نشده و لذا تحقیق و تفحص بدون درنظر گرفتن نظر ماست؛ بنابراین ما با زمان کنونی این تحقیق و تفحص مخالفیم.

وی زمان کنونی را با توجه به نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری برای تحقیق و تفحص مناسب ندانست و گفت: ‌ تحقیق و تفحص باید در شرایط عادی صورت بگیرد که بهره‌برداری سیاسی از آن نشود ولی این روز‌ها تفحص با مسائل سیاسی مخدوش خواهد شد. با این حال اگر مجلس تشخیص دهد هر کاری که ما باید انجام دهیم انجام خواهیم داد.

کاندیدای ریاست‌جمهوری نمی‌شوم

رییس دانشگاه آزاد همچنین درباره کاندیداتوری خود در ریاست جمهوری سال آینده، گفت: جدایی مدیریت آکادمیک و سیاسی مساله حائز اهمیتی است و با توجه به اینکه کل سابقه بنده آکادمیک است و می‌دانم مدیر سیاسی موفقی نخواهم بود به دنبال این مسئله نیستم، با این حال به رئیس‌جمهور آتی کشور مشورت خواهیم داد.

سیاست دانشگاه آزاد در انتخابات

دانشجو همچنین با اشاره به سیاست‌ دانشگاه آزاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، گفت: سیاست دانشگاه در انتخابات حمایت از شخص خاصی نیست بلکه حمایت از حضور حداکثری مردم در انتخابات است.

نحوه ورود تشکل‌های سیاسی در بحث انتخابات

رییس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه ما نباید از شخص خاصی حمایت کنیم، تصریح کرد: با این حال تشکل‌های سیاسی می‌توانند از افراد در انتخابات حمایت کنند، چرا که این تشکل‌ها کارشان سیاسی است و هیچ اشکالی ندارد اگر با شخصیتی احساس نزدیکی کردند از وی در چهارچوب قانون حمایت کنند اما این بدان معنا نیست که تشکل‌ها بتوانند از امکانات دانشگاه برای پشتیبانی از کاندیدای خاصی استفاده کنند و همچنین نباید به عنوان مسئول تشکل‌ها در ستادهای تبلیغاتی مسئولیت داشته باشد.

با ایجاد بانک دانشگاه آزاد موافقت نشد

دانشجو همچنین در خصوص تأمین منابع مالی این دانشگاه، گفت: هدف از ایجاد بانک دانشگاه آزاد ایجاد منابع جدید مالی است و از آنجاکه قرار است بر اساس تورم هر ساله شهریه‌ها را افزایش ندهیم باید بخشی از درآمد‌ها از منابع مالی جدید تأمین شود که این منابع شامل تجاری‌سازی تحقیقات، ایجاد ارزش افزوده برای گردش مالی، فروش فناوری‌های نوین یا سرمایه‌گذاری‌های دارای سوددهی است.

وی با بیان اینکه یکی از روش‌های ایجاد گردش مالی استفاده از بانک‌هاست، گفت: از روزی که اعلام کرده‌ایم به دنبال راه‌اندازی بانک هستیم، بانک‌های کشور آمادگی خود را برای ارائه هرگونه کمکی به دانشگاه آزاد اعلام کرده‌اند و گفته‌اند با این وجود نیازی نیست که دیگر شما بانک ایجاد کنید.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به ارائه طرح ایجاد بانک، با بیان اینکه جلسه‌ای با رئیس‌کل بانک مرکزی و معاون اول رییس جمهور برای تأسیس بانک دانشگاه آزاد داشته‌ایم، گفت: ‌ متاسفانه‌ تا کنون جواب مثبتی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم اما گویا در سیاستشان، ایجاد بانک جدیدی نیست ولی بهرحال ما پیگیری خواهیم کرد.

دانشجو همچنین در بخش دیگری درخصوص برنام دانشگاه برای تجمیع واحد‌ها، اظهار کرد: از ۱۹ هزار رشته محل دانشگاه آزاد ۷هزار و ۵۰۰ رشته محل در سال ۸۹ تعطیل یا نیمه تعطیل شده و ۱۰ هزار رشته محل در سال ۹۰ به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است که این یعنی ورودی پول به دانشگاه‌ کم شده است در واقع اساتید در دانشگاه مشغول به فعالیت هستند ولی کلاسی برگزار نمی‌شود.

نحوه ادغام و تجمیع واحدهای دانشگاه آزاد

وی افزود: مابرای صرفه‌جویی و تصحیح سیستم مدیریتی و جبران ضعف‌های کلان که در مدیریت قبلی بوده چند مورد را در نظر داریم، به عنوان مثال پذیرش دانشجو در بخش کاردانی مورد توجه است که ما نیز برای جذب دانشجو در این مقطع اقدام کرده‌ایم؛ به گونه‌ای که امسال ۶۰هزار دانشجو در این مقطع جذب شده است.

وی ادامه داد: ‌ همچنین در دوره کار‌شناسی ناپیوسته نیز با تغییر سیاست و برگزاری آزمون مشترک ۱۰ هزار دانشجو بیشتر جذب شده است بنابراین بخشی از مشکلات اینگونه حل می‌شود.

دانشجو با تأکید بر اینکه امکان دارد تجمیع واحدهای دانشگاه آزاد در برخی واحد‌ها عملی نشود، گفت: در این حالت ما مجبوریم چند مرکز نزدیک به هم را با هم ادغام کنیم یا اقدامات دیگری علاوه بر پذیرش دانشجو انجام دهیم از جمله تجاری‌سازی ایده بر اساس استعدادهای استان را به آن‌ها واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه در این راستا هیچ استاد و کارمندی بیکار نمی‌شود، گفت: ‌ حتی اگر قرار بر ادغام باشد اینگونه نیست که از تعداد اساتید کاسته شود؛ شاید در کل کشور نزدیک به ۵ درصد واحد‌ها تجمیع شود.

دانشگاه آزاد نیز مانند برخی دانشگاه‌ها از حق گمرک مستثنی شود

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه ما دنبال اینکه مجلس یا دولت به ما پولی بدهد نیستیم، گفت: ‌ با این حال سال‌ها مجلس بودجه‌ای را بابت تغذیه به وزارتین علوم و بهداشت می‌دهد که ما درخواست کردیم این بودجه را مستقیم به خود دانشگاه آزاد بدهند. البته سال گذشته وزارت علوم برای اولین‌بار سهمیه دانشگاه آزاد را به طور کامل پرداخت کرد ولی ما معتقدیم که تعامل مجلس با دانشگاه آزاد باید به گونه‌ دیگری باشد و این دانشگاه از حق گمرک مانند برخی از دانشگاه‌ها مستثنی شود یا اینکه از حقوق اساتید این دانشگاه مالیات کمتری اخذ شود.

تسهیلات دانشگاه آزاد برای دانشجویان بورسیه و رفع مشکلات ارزی

دانشجو در خصوص دانشجویان بورسیه دانشگاه آزاد و مشکلات پیش آمده ارزی، اظهار داشت: در این رابطه بخشنامه‌ای تصویب شد که به همه دانشجویان دانشگاه آزاد که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند اجازه انتقال به واحدهای بین‌المللی داخل کشور داده شد و شهریه آن مثل واحدهای بین‌الملل داخل است حتی تخفیفی هم قائل شدیم. علاوه بر این برای دانشجویان مقطع کاردانی تخفیف ۴۰ درصد و برای دانشجویان مقطع کار‌شناسی تخفیف ۳۵درصد برای ادامه تحصیل در واحدهای بین‌المللی دانشگاه آزاد داده شده است ‌و فقط در دوره کار‌شناسی ارشد معادل واحدهای بین‌الملل داخل است. دانشجویان انتقالی به غیر استان‌های تهران و البرز در بقیه استان‌ها امکان ادامه تحصیل دارند.

رییس دانشگاه آزاد در خاتمه در خصوص اعزام دانشجویان بورسیه به خارج از کشور، اظهار داشت: در سال جاری ۲۰۰ دانشجو را بورسیه کردیم اما اعزام دانشجویان بورسیه از سوی دانشگاه آزاد به ندرت صورت می‌گیرد با این حال سعی می‌کنیم اعزام‌ها را به حداقل برسانیم.

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic