سلام رِفیق!!
پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی شماره یک ساری، امام محمد باقر (ع)

دشمن‌شناسانِ دوست‌فراموش

1391/04/29

نویسنده: | طبقه بندی:كانون برسی و تحلیل، کانون فضای مجازی، كانون خبرنگاران، گروه تبلیغات، 

مروری بر یک خطای استراتژیک در جنگ نرم

1.
لا یكلف الله نفسا  الا وسعها. تكیلف‌گرایان همواره در گشایش‌اند چرا  كه تكلیفی جز استفاده از وسع ندارند. آنكه در غربت و مظلومیت در یك قدمی‌شهادت است می‌كوشد آنچه رضای اوست انجام دهد و آنكه در اوج قدرت و حشمت ظاهری است نیز. تكلیف گرایان نه دلتنگی‌شان دائمی ‌است و نه شرایط بیرونی بر ذهنشان مهر می‌زند و دست و زبانشان را به بند می‌كشد و اختیارشان را سلب می‌كند. هر محیطی و هر شرایطی آماده واكنشی از سوی مومنان است   ودر هیچ محیط و هیچ شرایطی مومن بی‌وسع نیست چرا كه یا مامور به شكر است یا مامور به صبر و این هر دو ادای تكلیف است.

2.
لا یكلف الله نفسا  الا وسعها. تكلیف‌گرایان وسع‌شناس و فرصت‌محورند.آنها مكلفند كه هیچ فرصت و ظرفیت و قابلیت و امكان و ابزاری را كه در اختیار دارند مهمل و معطل نگذارند و اگر نیم‌نگاهی به تهدیدها دارند در كار “اعدوا لهم مااستطعتم” اند. تهدید را می‌بینند اما بلافاصله به استطاعت‌های خود متوجه می‌شوند و هر آنچه در توان دارند را به روز و آماده و فعال و موثر نگه می‌دارند. استعداد یاب‌اند و استطاعت جو. هیچ استطاعتی نه برای مقابله با تهدیدها بلكه برای تهدید متقابل (ترهبون به عدو الله و عدوكم) از چشمان بصیر و نافذشان دور نمی‌ماند. آنها كه از فهرست كردن توان‌ها و فرصت‌ها و استعدادها و ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایشان در گریزند تكلیف‌گرایان نیستند.
3.
محافظه‌كاران برخلاف تكلیف‌گرایان تهدید محورند و فرصت ناشناس. تنها برای رفع تهدیدها و حفظ آنچه هست حال به میدان آمدن پیدا می‌كنند. ظرفیت‌های جهان و قابلیتهای زمان و مكان و استعدادها و توانهای انسان را برای تحقق تكالیف الهی در نمی‌یابند چراكه همت‌های پست و چشمان كم‌سو دارند . بیش و پیش  از آنكه فرصت‌ها  را در نظر آورند از تهدیدها بیم می‌پراكنند. صدها بار در "دشمن شناسی" منبر می‌روند  و یك بار  در "دوست‌شناسی" كلمه‌ای نمی‌گویند.
4.
حاصل صدها میلیارد تومان بودجه مبارزه  با تهاجم فرهنگی  در  هزاران  اردو  و  طرح و همایش  و جلسه  توجیهی؛ شده است:گمنامی‌هزاران اثر  و هزاران  عنصر مولد   در جبهه فرهنگی انقلاب  و در عوض شناخت دقیق  ده‌ها  و صدها  اثر و  عنصر  ضد انقلاب  و ضد دین.بی‌دریغ  پول خرج می‌كنند؛ جلسه می‌گذارند؛ اردو می‌كشند؛ بولتن می‌نویسند ؛ خبر ویژه می‌سازند  كه مبادا  جوانان حزب‌اللهی از آخرین ساخته‌های‌هالیوود  یا  جدید‌ترین نماد‌های شیطان‌پرستی  یا تازه‌ترین آروغ‌های تئوریك  در دانشگاههای فرنگ  بی‌اطلاع و بی‌خبر  بمانند و همان‌ها كه برآمده این  كلاس‌ها و دوره‌ها و آموزشها  و دغدغه‌هایند بی اطلاع ترین‌هایند (در بسیاری از اوقات)  از بهترین فرآورده‌های هنری  و رسانه‌ای  جبهه فرهنگی انقلاب!
هیجده  سال پیش  دستخط  رهبر انقلاب  در تجلیل  از ده‌ها عنوان  كتاب دفاع مقدس منتشر شده  و بسیاری از آنها  هنوز  به چاپ دوم نرسیده است!
اكثریت قاطع نیروهای فرهنگی كه  فریاد  “ای رهبر آزاده، آماده‌ایم آماده”شان  در فلك پیچیده است  یك‌دهم  رهبری  كه ادعای پیروی‌اش را دارند چهره‌ها و آثار و مراكز جبهه فرهنگی انقلاب  را نمی‌شناسند. از نام بردن پنج هنرمند انقلاب  عاجزند. گاه سال‌هاست ورق زدن كتابی را به یاد نمی‌آورند و با این همه افسران جنگ نرم و در حال مبارزه  با تهاجم “فرهنگی”اند!!  دفترچه تلفنی از  اساتید در جیب دارند كه  هر از گاه  همایشی در تبیین  پلورالیزم و فمینیزم و سكولاریزم و صهیونیزم و‌ هالیوود و شیطان‌پرستی  و فراماسونری و بهائیت و  وهابیت  برگزار كنند كه  نكند  از قافله مبازه با تهاجم فرهنگی عقب بمانند .
تا به حال یك كتاب  خوب  به كسی معرفی نكرده‌اند  اما   بارها  با آب و تاب اطلاع و البته  انزجار خود  از فیلمهایی را  به رخ كشیده‌اند  كه “براساس پروتكل‌های یهود” و “برنامه‌ریزی فراماسونری  در‌هالیوود”  برای به انحراف كشاندن  جوانان  ساخته شده  است.
5.
 مقایسه فضای حاكم بر تهدید‌محوران محافظه‌كار  با  حال و هوای فعالیت‌های فرهنگی نسل اول انقلاب  بسیار  راهگشا  و معنادار است.
گمان برده‌اند كه آنچه تكلیف‌گرایان آرمانخواه  با تلاش و همت و كار مضاعف  به دست آورده‌اند  را  با محافظه‌كاری حفظ توانند كرد ؛ غافل از آنكه  علت مبقیه جبهه فرهنگی  همان  علت محدثه است  و برای جمهوری اسلامی‌در عرصه فرهنگ، تهدیدی بزرگتر  از  نادیده گرفتن فرصت‌ها و مهمل گذاشتن  ظرفیت‌ها و معطل كردن نیروها وجود ندارد. ماموریتی  كه خود با این رویكرد “تهدید محور” به جای دشمنان بر عهده گرفته‌اند.
جبهه فرهنگ انقلاب  در سالهای آغازین  به جای آنكه محو تحلیل آثار هنری  و رسانه‌ای  دشمن باشد  اولویتش  را  بر تولید و باز تولید  محصولات متنوع هنری  و رسانه‌ای گذاشته بود. هر مسجدی  یك گروه سرود داشت. هر دو  مسجدی یك گروه تئاتر داشت. هر مدرسه و مسجدی كتابخانه  فعالی داشت  كه  در آن   آخرین آثار  نویسندگان و هنرمندان  نوعا  جوان انقلاب  به مخاطب عام عرضه می‌شد. از كارهای حجمی‌تا  دیوارنویسی  تا ...  .
از  روزی  كه آن نسل با همت  و پركار  را خاله زنك‌های نهادهای امنیتی به بولتن‌خوانی  گماردند و تحلیل‌گران  خود‌نما و مجلس‌آرا   اوقاتشان را  در  جلسات  “دشمن‌شناسی  و دوست  فراموشی” تلف كردند  و اراده‌هاشان  را  از تكلیف‌گرایی  و آرمانخواهی به  محافظه‌كاری و تهدید“‌محوری” منحرف كردند؛ شد آنچه شد.
دوستی‌های خاله خرسه‌ای  خرمگس‌ها را  بزرگ و بزرگتر  كردند  تا سنگ جمودی كه بر سر نسل در خواب كرده فرود می‌آورند توجیه  پذیر‌تر شود.
امروز  از بندر لنگه  تا جاجرم  و از الشتر تا خاش و از نازی آباد تا قلهك   همه جا با نسلی از منفعلانی  كه نام  فعال فرهنگی  بر آنان نهاده اند روبروییم  كه دشمن را بهتر از دوست و ‌هالیوود را بیشتر از امام و مدرنیته را عمیق‌تر  از اسلام ناب  و شیطان پرستی را دقیق تر  از اسلام آمریكایی می‌شناسند  .
با  ادبیات  خمینی  بیگانه‌اند و در تكرار  اصطلاحات قلمبه سلمبه فرنگی (البته به قصد نقد و انزجار !) لذتی را می‌جویند كه  در كلمات ساده و پیامبر گونه امام نمی‌یابند.
فعال فرهنگی در دهه اول انقلاب كسی بود كه   دل  در گرو  اسلام پابرهنگان   و انقلاب مستضعفین  داشت.  
با زبان ساده سخن می‌گفت  و آثار  همه فهم عرضه می‌كرد  و  در كار  ساختن و پیش رفتن بود و نه ایستادن  و كشیك كشیدن.
پرشورترین “مرگ برآمریكا”‌ها  را نیز همان نسل فریاد می‌كرد كه توانایی شكست دادن آمریكا  را  در همه عرصه‌ها  (فرهنگ و جامعه و اقتصاد وسیاست و...)در بازوان پرتلاش و پر توان خود  و در آینه همت بلند و فعالیت  لاینقطع در  همه عرصه‌ها به عیان   حس می‌كرد .
6 .
 رجزجنگ نرم  را با چه واژه‌هایی باید سرود؟ كرار و S300 و یا...؟
7.
مهم‌ترین نقطه قوت دشمن، ضعف ماست و بی‌همتی و کم‌کاری بزرگترین تهدید. هر ظرفیتی را که مغفول بگذاریم و هر امکانی را که به کار نگیریم گامی برداشته‌ایم در تضعیف خود و لاجرم تقویت دشمن؛ شیطان کوچک می‌خواهد باشد یا بزرگ، تحریم اقتصادی باشد یا تهاجم‌فرهنگی. تکلیف‌گرایان نگران آنچه ندارند، نیستند که "لا یکلف الله نفسا إلا وسعها". بیقرار کارند در آنچه که دارند که "لا یکلف الله نفسا إلا وسعها" و آنچه دارند را خوب می‌شناسند و کامل و عمیق و دقیق. دشمن‌ستیزان واقعی فرصت‌شناسان‌اند و نه تهدید"محوران".

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic