سلام رِفیق!!
پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی شماره یک ساری، امام محمد باقر (ع)

نظر دولت در مورد رابطه با آمریکا

1391/09/29

نویسنده: احمد علی ابراهیمی |

به گزارش شنیده ها به نقل از شفاف “مشکل ملت ایران با آمریکا مشکل کارهاى امروز نیست؛ مشکل پنجاه و چند سال موذیگرى و خباثت از سوى آن رژیم نسبت به ملت ایران است؛ از سال ۱۳۳۲ تا امروز، بعد از پیروزى انقلاب هیچ روزى نبوده است که آمریکا نسبت به ملت ایران نیت خیرى داشته باشد.” (بیانات در دیدار دانش آموزان و دانشجویان در آستانه سیزده آبان،۸/۸/۱۳۸۷)  ، “شما وقتى با کسى قهرید، وقتى با کسى حرف نمی زنید، رودربایستى باهم ندارید. در مقابلِ هم، هیچ حالت توقّعى وجود ندارد. اما وقتى با کسى مذاکره‏ شروع شد؛ پشت میز نشستید؛ یک قهوه باهم خوردید؛ یک گپ دوستانه هم در کنارش باهم زدید؛ در فلان محفل بین ‏المللى نشستید و با همدیگر یک ‏خرده درد دل کردید؛ بعد رودربایستى به وجود مى‏ آید. آن‏وقت، اوّلِ شروعِ تحمیلات است.” (بیانات در دیدار دانش آموزان و دانشجویان در آستانه سیزده آبان، ۱۱/۸/۱۳۸۷)، “دشمنىِ نظام مستکبر امریکایى و هر مستکبرى در دنیا با نظام اسلامى، به خاطر پرچم برافراشته‏ عدالت است؛ به خاطر این است که می ‏بیند با نام اسلام و با تعالیم والاى اسلام کشورى دارد به سمت رشد و توسعه و پیشرفت علمى و عملى حرکت می کند؛ می داند که‏ این، جلوى نفوذ آن‏ها را خواهد گرفت.” (بیانات در دیدار مردم رفسنجان، ۱۸/ ۰۲/ ۱۳۸۴)

این ها مجموعه ای از بیانات مقام معظم رهبری درباره برقراری رابطه با آمریکا است.مساله ای که این روزها با چراغ سبز رئیس جمهور و اظهار تمایل آمریکایی ها  مورد توجه  قرار گرفته است.

این برجسته شدن برقراری ارتباط با آمریما بعد از ۳۲ سال اما  بعد از سفر رئیس جمهور به نیویورک و اتخاذ برخی مواضع از جانب وی  و همچنین به دنبال داغ شدن تبلیغات انتخاباتی در آمریکا به وجود آمد.

دولت بارک اوباما در روزهای انتخابات آمریکا  تلاش می کرد تا با  حل موقتی مشکل ایران بتواند خود را ضد تنش معرفی کرده و اعتماد مردم آمریکا را به خود جلب کند، از همین رودادن  پیغام ها به ایران آغاز شد و  دولت آمریکا رسما اعلام کرد،  آماده برای مذاکره با ایران هستیم.

البته این اعلام آمادگی موضوع تازه ای نیست، تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران بر سر مساله عراق در سال ۱۳۸۴، ادعای اوباما در اوایل دولت خود مبنی بر تمایل برای برقراری رابطه با ایران، تبریک نوروز به مردم ایران توسط اوباما  و پیام های اخیر از جمله مواردی است که دولت آمریکا تمایل خود را برای برقراری رابطه با ایران  بیان کرده است.

حالا اما وزارت خارجه به تمایل آمریکایی ها برای برقراری رابطه با ایران واکنش نشان داده است.واکنشی که با سخنان محمود احمدی نژاد در نیویورک در تناقض است.

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به برخی اظهارنظرها در خصوص تمایل آمریکا به مذاکره با جمهوری اسلامی ایران گفته:نمی توان به گفته های این یا آن مقام آمریکایی اعتماد کرد بلکه معتقدیم سیاست آمریکا را باید بر اساس رفتار عملی دولت آمریکا مورد قضاوت قرار داد. حتی اگر در این ادعای اخیر صادق هم باشند که بشدت محل تردید است ، این پیشنهاد با رفتار آنها هیچگونه تناسبی ندارد.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به طرح این سئوال که اخیرا مطالبی از سوی مقامات ارشد آمریکایی از جمله خانم کلینتون وزیر امور خارجه این کشور در مورد آمادگی آمریکا برای مذاکره مستقیم با جمهوری اسلامی ایران (در خصوص مسئله هسته‌ای) و اینکه آیا تغییری در موضع و رفتار آمریکا ایجادشده است، طی اظهاراتی ارزیابی خود را چنین بیان داشت: همکاران اینجانب بصورت دقیق و مستمر مواضع اعلامی و رفتار عملی آمریکا را رصد می‌کنند ولی تاکنون تغییری در سیاستهای خصمانه آمریکا علیه ملت ایران مشاهده نشده است. مقامات و دولت های مختلف در آمریکا معمولا برخلاف مواضع اعلامی خود عمل می‌کنند. تمجید آنها از مساعدت های جمهوری اسلامی ایران به استقرار یک دولت ملی و مردمی در افغانستان از یکسو و قرار دادن ایران در محور به اصطلاح شرارت از سوی دیگر ، صرفا یکی از نمونه ها و مصادیق این دوگانگی مواضع و اقدامات دولت آمریکاست.

صالحی تاکید کرد: افکار عمومی بین المللی حتی ادعاهای بزرگ و پرهزینه اما بی اساس دولت آمریکا را فراموش نکرده است. اشغال عراق و قتل عام صدها هزار انسان بیگناه به بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی در این کشور سابقه ای شناخته شده است. البته خود آمریکائیها اذعان نمودند که هیچ سلاح کشتار جمعی در عراق پیدا نشد و کالین پاول وزیر خارجه وقت آمریکا همواره طرح این ادعای بی اساس (توسط او) در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل را روز تاریک زندگی خود می داند! رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز از یکسو ندای خلع سلاح هسته ای می دهد و از سوی دیگر با اختصاص ۷۰ میلیارد دلار بودجه سالانه برای نوسازی زرادخانه هسته ای آمریکا ، اقدام به آزمایش هسته ای می‌کند!

وی افزود: از یکسو هواپیماهای جاسوسی آنها به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران تجاوز می کنند که به فضل الهی حتی انواع رادار گریز آن نیز توسط نیروهای مسلح مقتدر ما شناسایی و دفع یا به دام می‌افتند ، از سوی دیگر به قول خودشان با اعمال بی‌سابقه ترین تحریم های یکجانبه ، همه موازین حقوقی ، اخلاقی و بین المللی را نقض می‌کنند ، در گوشه ای دیگر به ترور فرهیختگان علمی ما کمک می کنند یا شهروندان بیگناه ایرانی مانند اساتید دانشگاه ما را بازداشت می کنند و …. پس از همه این اقدامات علیه ملت ایران، اکنون بحث مذاکره مستقیم را مطرح می کنند.

به این ترتیب ، به نظر می رسد وزیر امور خارجه موافق برقراری ارتباط با آمریکا نیست اما معلوم نیست چگونه است که اگر دولت با برقراری رابطه بین دو کشور مخالف است، رئیس جمهور در نیویورک از دوستی با آمریکا سخن می گوید و برای حادثه تیر اندازی در یک مدرسه که منجر به کشته شدن چندین کودک شد پیام تسلیت می فرستد؟امری که تا کنون در هیچ کدام از دولت ها شاهد آن نبوده ایم؟

آنچه مسلم است، آنچه که در مذاکره و ایجاد روابط مهم است اعتماد طرفین  است. این اعتماد را می توان از راه های مختلف به دست آورد، امری که با تناقضات رفتاری آمریکا هرگز محقق نخواهد شد.

از سوی دیگر مذاکره و شروع روابط دیپلماتیک قطعا محدودیت هایی را به همراه خود خواهد آورد، تن دادن به این محدودیت ها در شرایطی درست خواهد بود که طرف مقابل روحیه استکباری نداشته باشد که مسلما این امر در ارتباط با آمریکا صدق نمی کند و معلوم نیست رئیس جمهور با توجه به شرایط موجو چگونه فکر ارتباط با آمریکا را به ذهن خود راه داده است.

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic