سلام رِفیق!!
پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی شماره یک ساری، امام محمد باقر (ع)

ادعای ایندیپندنت: اسد در آستانه‌ی فروپاشی روانی!

1391/10/11

نویسنده: احمد علی ابراهیمی |

بشار اسد هنوز به شکل رسمی قرار است "امید" ملت سوریه باشد، اما خبرهای رسیده از اوضاع روحیش نشان می‌دهد که امید چندانی نزد خودش باقی نمانده است.

به گزارش فرارو به نقل از ایندیپندنت گزارش‌ها از وضعیت داخل رژیم سوریه در روزهای اخیر، اشاره به تاثیرات روانی جنگ داخلی دو ساله بر بشار اسد دارند و بر مبنای آن‌ها اسد دچار انزوا و هراس شده است.

اسد در هفته‌ی اخیر به کلی از انظار عموم غایب بوده است، و هیچ مصاحبه یا سخنرانی و حضور زنده‌ای در تلویزیون دولتی نداشته است. مقامات اطلاعاتی ایالات متحده و خاورمیانه‌ای حال مدعی‌اند که اسد علاوه بر این‌ها ارتباطات خود را به حلقه‌ی کوچکی از اعضای خانواده و مشاورین نزدیکش محدود کرده است.

اسد با صرف نظر کردن از تلاش‌های آشکار به جهت کسب حمایت برای نیروهای تحت امرش، بر امنیت شخصی خود متمرکز شده است.

حتی رسانه‌های سوری نیز این تغییرات را گزارش کرده و خبر داده‌اند که اسد تاکید بیش از پیشی بر امنیت خود دارد، و با خوابیدن در اتاق‌ خواب‌های متفاوت و افزایش نظارت بر غذایش سعی در جلوگیری از سوءقصدهای احتمالی دارد.

همچنین بر پایه‌ی سخنان مقامات اطلاعاتی خاورمیانه‌ای که اطلاعات خود را از جداشدگان از رژیم اسد دریافت کرده‌اند، وی از ترس اینکه هدف گلوله‌ی تک‌تیراندازان قرار گیرد، حاضر به خروج از کاخ خود در ساعات روز نیست.

این مقام اطلاعاتی که نخواست نامش نام شود گفته است: "حرکات وی نشان‌ می‌دهد که وی در ترس دائمی به سر می‌برد."

با این وجود اسد اعلام کرده است که در قدرت باقی خواهد ماند. وی در آخرین مصاحبه‌ی تلویزیونیش در اوایل نوامبر گفت که در "سوریه زندگی خواهم کرد و در سوریه خواهم مرد."

وی در ملاقات‌های خصوصی فرستادگان سازمان ملل که این هفته برای گفتگو بر سر یک دولت انتقالی به دمشق رفته بودند، نشانه‌ی چندانی از سازش بروز نداد. این فرستادگان اسد را مصمم و دارای اعتماد به نفس توصیف کردند.

تلاش‌ها برای رسیدن به توافقی مابین دولت و مخالفین افزایش یافته است و روسیه اخیرا میزبان نشستی با حضور نمایندگان سوریه و دیپلمات‌های سازمان ملل بوده است. اما همچنان نشانی از سازش دیده نمی‌شود.

یک منبع مرتبط با سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود گفت: "وقایع با سرعت فراوانی در حال پیشروی است. آنچه در میدان می‌گذرد ممکن است پیش از آن که سازمان ملل یا کشورهای ثالث برسند کاری انجام دهند، نتیجه نهایی را در میدان جنگ رقم بزند."

یک مقام ارشد آمریکایی که به منابع اطلاعاتی دسترسی دارد به شرط ناشناس ماندن اعلام کرد "اسد ممکن است همچنان بر این باور باشد که سوریه در دستانش است، اما درگیری روانی با یک دشمن قوی و مجهز باعث سقوط روحیه‌ی او شده است."

همزمان با جدا شدن مقامات مختلف از حکومت، از جمله مورد اخیر آن که رییس دژبانی این کشور بود، و فاصله‌ گرفتن متحدان باقیمانده‌ی اسد از وی، جو انزوایی که در کاخ ریاست جمهوری رهبر 47 ساله وجود دارد تقویت شده است.

یک منبع اطلاعاتی خاورمیانه‌ای اظهار داشت: "صحبت‌های پوتین به خصوص برای اسد تلخ بود. با عقب‌نشینی روس‌ها، احساسی در حال شکل‌گیری است که کشتی به غرق شدن نزدیک است."

نگرانی‌ها راجع امنیت اسد و نزدیکانش به خصوص با افزایش حملات به مقامات بلندپایه‌ی رژیم افزایش یافته است. بمب‌گذاری مخالفین در یک جلسه‌ی محرمانه‌ی کابینه در ماه جولای منجر به کشته شدن سه تن از بلندپایه‌ترین مشاوران امنیتی اسد، از جمله شوهر خواهرش که دارای سمت معاون وزیر دفاع بود، شد.

اسد تنها به حلقه‌ای کوچکی از متحدان با اکثریت علویان متکی است. تحلیلگران معتقدند حلقه‌ی مرکزی عمدتا از تندروهایی تشکیل شده که مصمم هستند تا پایان استقامت کنند.

همچون اسد، مشاوران رییس‌جمهور نیز نشانه‌ای از عقب‌نشینی بروز نداده‌اند و با وجود جار و جنجال غرب هنوز از مقامات بلندپایه‌ی علوی کسی از رژیم جدا نشده است.

از زمان شروع درگیری‌ها، کارشناسان مختلف پیش‌بینی کرده بودند که رهبران علوی در نهایت پشت اسد را خالی خواهند کرد، یا اینکه برعکس اسد به هم‌قبیله‌هایش خیانت خواهد کرد تا به کشوری خارجی پناهنده شده، جان خود را به در برد. تا کنون با وجود از دست رفتن بخش زیادی از نیروها، منابع هیچ یک از این پیش‌بینی‌ها به وقوع نپیوسته‌اند.

منبع اطلاعاتی آمریکایی گفت: "اهرم‌های نفوذ اسد در حال از بین رفتنند و حوزه‌ی قدرتش در حال محدود شدن است، اما هسته‌ی رژیم بسیار سخت به نظر می‌رسد و تاکنون شکاف برنداشته است. با وجود افزایش فشارها، سخت است که بگوییم چه زمانی به نقطه‌ی شکست خواهند رسید چون نشانه‌ای وجود ندارد که اسد همراهانش را قال خواهد گذاشت و فرار خواهد کرد."

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic